Nowa sytuacja światowa wywołała rewolucję w podejściu konsumentów do zakupów online. Sklepy wielu branż notują wzrosty od kilkudziesięciu do nawet kilkuset procent, a krzywe na wykresach liczby nowych klientów, przychodów czy ruchu przyjmują postać świecy. Konsumenci, którzy właśnie przekonali się do zakupów online, pozostaną z nimi na bardzo, bardzo długo.
Konsumenci do tej pory okazjonalni w zakupach online, szczególnie w sklepach z artykułami żywnościowymi, odkryją wygody tej formy, aby przy niej trwale pozostać.
- lepiej zrozumieć zachowania klienta będącego w trybie zakupowym (analiza path-to-purchase),
- modyfikować asortyment pod kątem jego oczekiwań: obecność w tzw. „pierwszym koszyku”, wielopaki, zestawy funkcjonalne czy okazjonalne, lub subskrypcje dla powtarzalnych zakupów,
- maksymalizować obecność w, wydawałoby się dziś alternatywnych, a jednak potencjalnie bardzo intratnych przychodowo kanałach takich jak D2C (direct-to-consumer, sprzedaż bez pośredników i z korzyściami takimi jak bezpośrednia interakcja marki z konsumentem) czy platformach delivery (nasze produkty sprzedawane komplementarnie przy okazji innych zachowań zakupowych).
Wzrośnie oczekiwanie wobec brand managerów, aby e-commerce został na stałe objęty podejmowanymi przez nich inicjatywami komunikacji marek.
Zmiana zachowań konsumenckich
Na stałe pojawi się w naszych domach zapas artykułów żywnościowych o przedłużonej przydatności, chemii domowej oraz artykułów higienicznych.
Social distancing i świadomość własnego stanu zdrowia, spowoduje, że wszystko, co da się przenieść do online'u, zostanie tam przeniesione i rozwinięte.
Strategie dla sklepów online
Kluczowe są inwestycje w nowe funkcje wspierające jakościowe formy prezentacji oferty: treści pisane, wizualne i interaktywne.
Wspólnie i sklep, i marka muszą koncentrować się na budowaniu jakościowej bazy danych klientów, personalizowaniu komunikacji i wartościowym programie lojalnościowym. Kooperacja w krótkim czasie przyniesie obopólne korzyści.
Fotografia: unsplash.com