O najważniejszych wydarzeniach 2019 roku i prognozach na 2020 rok pisze Mateusz Cukierski, senior strategy planner agencji VMLY&R.
WYDARZENIE
Pomimo, że oficjalna premiera Cyberpunka 2077 przewidziana jest na kwiecień 2020 roku, już dziś gra polskiego producenta przyśpiesza bicie serca u większości marketerów i reklamiarzy w kraju. Wielu zachodzi w głowę, jak i czy w ogóle da się, wykorzystać ogromną popularność gry do własnych celów. A z tym może być ciężko. Zaangażowanie do promocji Keanu Reevesa i Elona Muska świadczą o tym, że pomimo tego, że serce projektu bije nad Wisłą, to jego ambicje są niezaprzeczalnie globalne.
SUKCES ROKU
Sukces polskich agencji na tegorocznym (i zeszłorocznym) festiwalu w Cannes sprawił, że wychodzimy z reklamowej prowincji. Już dawno nie powinniśmy czuć kompleksów i spokojnie możemy rywalizować na rynku międzynarodowym.
Zauważają to również klienci, którzy coraz częściej powierzają nam swoje regionalne i globalne budżety, a Polska staje się istotnym hubem kompetencji branży kreatywnej.
Świadczą o tym również zeszłoroczne sukcesy indywidualne, chociażby awans Anny Pańczyk na CEO Grey London czy przenosiny Maćka Koziny do VMLY&R w Nowym Jorku. Chapeau bas.
CZŁOWIEK ROKU
Nie jeden, a dwóch, czyli bracia Sekielscy. Dla branży reklamowej to inspiracja i dowód na wielką siłę... właściwie czego? Przede wszystkim uporu, wiary we własny pomysł i dążenia do jego realizacji.
Braciom Sekielskim udało się dzięki paliwie dostarczonym przez crowdfunding – to nie tylko pieniądze, ale ogromny wyraz wsparcia społecznego. Film poniósł się dzięki sile YouTube (23 miliony wyświetleń), ale o jego prawdziwym wydźwięku świadczyły dyskusje, które wybrzmiały po emisji filmu.
ROZCZAROWANIE ROKU
Do głowy nie przychodzi mi żadne istotne wydarzenie, które jednoznacznie negatywnie wpłynęłoby na świat reklamy. Wydaje mi się, że od lat branża reklamowa mierzy się z podobnymi problemami:
- big data i brakiem pomysłu na sprawne wdrożenia analityki danych do komunikacji,
- ilość wskaźników digitalowych w raportach post-buyowych, w których gubimy się, na oślep próbując wyciągać odpowiednie wnioski,
- krótkoterminowe cele sprzedażowe i brak pomysłów na długoterminowe budowanie marek,
- powstające jak grzyby po deszczu narzędzia martechowe, często pochłaniające ogromne środki, bez możliwości wdrażania w skali globalnej.
SERWIS / KAMPANIA / PROJEKT ROKU
Muszę przyznać, że jestem absolutnym fanem kampanii marki Corega „9 milionów powodów”. Pomimo tego, że jej start przypada na 2018 rok, chciałbym podkreślić jej sukces na tegorocznym Effie Awards, gdzie zgarnęła złotą statuetkę. Podziwiam marki, które znajdują sposób na to, aby opowiadać historie, których sami, jako ludzie, nie chcemy poruszać. Dotykanie tematów tabu w komunikacji zawsze było dla mnie jednym z największych wyzwań.
Na świecie taką kampanią była „Viva la Vulva” od Libresse. Silna, bezpośrednia, pełna kobiecego empowermentu, ale równocześnie kolorowa, lekka i nieco szalona. Takich kampanii zazdroszczę najbardziej.
TREND ROKU
Wyrównywanie nierówności społecznych, ekologia, human well-being, brand with purpose. Marki zaczęły zauważać, że świat konsumenta nie składa się z jedynie z ich logotypów, a największym lovebrandem jest sam człowiek.
Podjęcie działania w istotnych sprawach społecznych stało się dla wielu brandów szansą na zaistnienie w świadomości odbiorców i wpływa znacząco na ich postawy konsumenckie. Sytuacja polityczna i społeczna w Polsce rodzi nowe konteksty i tym samym okazje do świetnych kampanii.
PROGNOZY NA 2020 ROK
Bogacimy się jako społeczeństwo, co niesie za sobą szanse i zagrożenia. Z jednej strony konsumpcja dóbr stale rośnie. Inwestujemy w siebie i swoje przyjemności. To szansa na to, aby sprzedawać jeszcze więcej, jeszcze częściej, za jeszcze większą cenę.
Z drugiej strony, taka perspektywa może się odbić czkawką. Każda bańka musi kiedyś pęknąć. Czeka nas spowolnienie gospodarcze, które uderzy po kieszeniach konsumentów, co na pewno będzie odczuwalne w wynikach biznesowych marek.
Jak się przed tym bronić? Odrzucić myślenie perspektywą krótkoterminowych zysków i spojrzeć poza horyzont ROIs, gdzie najlepiej radzić sobie będą najsilniejsze, wyraziste marki.
Fotografia: unsplash.com