SOS Wioski Dziecięce rozpoczynają kampanię „Nie muszą mieć twoich genów, żeby odziedziczyć po tobie wszystko co najlepsze”, zachęcającą do wsparcia poprzez przekazanie 1,5% podatku. Kreację spotu przygotował VML.
O członkach swojej rodziny mówimy „krewni” – są to osoby, z którymi łączą nas geny. Jednak to biologiczne podobieństwo nie jest jedynym co sprawia, że uważamy swoich bliskich za rodzinę. To wspólnie spędzony czas, wspomnienia, trudne doświadczenia, przez które przeszliśmy razem. To także lekcje i nawyki, tradycje i przyzwyczajenia, które przyswajamy od małego.
Rodzice zastępczy tworzą domowe ognisko i obdarowują miłością potrzebujące dzieci. To właśnie oni, często mimo braku więzów krwi budują z dziećmi zdrowe, oparte na zaufaniu i trwałe relacje na całe życie. Dzięki nim dzieci uczą się samodzielności, korzystają z dobrych wzorców i zyskują sprawczość, tak ważną w procesie dorastania. O swoim życiu Mamy SOS opowiedziała Ewa z SOS Wioski Dziecięcej z Karlinie. Niestety, takich rodziców jak ona nadal jest za mało.
Do SOS Wiosek Dziecięcych trafiają dzieci, które mierzą się z konsekwencjami bolesnych doświadczeń, takich jak przemoc, odrzucenie czy skrajne zaniedbanie. Rodzice SOS umożliwiają swoim podopiecznym prawidłowy rozwój w bezpiecznym, ciepłym domu. Mają także możliwość korzystania z bezpośredniego wsparcia organizacji, między innymi ze specjalistycznej pomocy psychologicznej, psychiatrycznej i pedagogicznej.
Trudna sytuacja w pieczy zastępczej
Pod koniec 2023 r. aż 75,3 tys. dzieci w Polsce przebywało w pieczy zastępczej1, co względem poprzedniego roku daje wzrost o 3,5%. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ponad 1,500 dzieci czeka na miejsce w pieczy zastępczej. Są to dzieci, które pomimo decyzji sądu o umieszczeniu w opiece zastępczej nadal muszą przebywać w miejscach, które nie są dla nich bezpieczne. W 2024 r. do stowarzyszenia napłynęło aż 678 nowych zapytań o miejsce w pieczy, z których 71 dotyczyło dzieci poniżej 3. roku życia.
Mimo dostępnych środków z powodu braku rodziców zastępczych w 2024 r. stowarzyszenie było w stanie przyjąć jedynie 97 dzieci, które dołączyły do grupy ponad 400 podopiecznych, którym programy SOS zapewniły wsparcie. Organizacja jest jednak w stanie zapewnić opiekę o wiele większej liczbie potrzebujących.
Nie muszą mieć twoich genów, żeby odziedziczyły po tobie wszystko co najlepsze
Tegoroczna kampania stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce podejmuje hasło „Nie muszą mieć twoich genów, żeby odziedziczyły po tobie wszystko co najlepsze”. Kreację spotu przygotował VML, za produkcję zaś odpowiadała firma Papaya Films. Spot został także stworzony przy wsparciu Bovskiej, która udzieliła swojego głosu wykonując cover utworu „Piosenka księżycowa”.
Razem możemy wiele zdziałać
Każda osoba może symbolicznie dołączyć do rodziny SOS Wiosek Dziecięcych wspierając podopiecznych i ich opiekunów. Aby przyłączyć się do wspólnej pomocy można przekazać swoje 1,5% procent podatku na rzecz SOS Wiosek Dziecięcych, wpisując nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT. Deklarację podatkową można złożyć do 30 kwietnia 2025 r. – po tym terminie podatnik traci możliwość przekazania 1,5% podatku. Więcej informacji nt. kampanii oraz rozliczeń na stronie www.dziecisos.org.
1 Dane GUS, 09.05.2024 https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/dzieci-i-rodzina/dzieci/piecza-zastepcza-w-2023-roku,1,8.html