Codziennie w Polsce 15 osób popełnia samobójstwo, z czego 12 to mężczyźni. W odpowiedzi na tę tragiczną sytuację rusza "Koalicja Przeciwko Samotności". Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości społecznej na temat osamotnienia i kryzysu emocjonalnego, który dotyka dziś miliony ludzi. Inicjatorką działań jest Joanna Przetakiewicz, założycielka ruchu społecznego "Era Nowych Kobiet".
Inwestujemy niespotykane do tej pory, rekordowe środki finansowe na poprawę jakości ochrony zdrowia psychicznego! To aż 4,2 mld zł. Te pieniądze pochodzą ze środków unijnych (1,2 mld zł), a 3 mld zł to środki budżetowe, z Funduszu Medycznego. Kryzys zdrowia psychicznego dotyka wielu z nas, dlatego inwestycja w opiekę nad zdrowiem psychicznym od początku mojego urzędowania jest dla mnie priorytetem
Minister Zdrowia Izabela Leszczyna w trakcie wydarzenia
Od lat jeżdżę po Polsce w ramach Ery Nowych Kobiet. Spotykam się z tysiącami kobiet. Te spotkania mają ogromną terapeutyczną moc. Ta plemienna siła kobiet leczy, rozpuszcza lęk. Kiedy dziewczyny idą się wygadać, wyżalić, wypłakać, poradzić - na to jest społeczne przyzwolenie. A mężczyźni? "Przecież chłopaki nie płaczą". Mają być sprawczy, męscy, zaradni, silni. Każde wyłamanie się z tego stereotypu natychmiast stereotypowo pozbawia ich męskości. Te szkodliwe i wciąż żywe w potocznym języku stereotypy zabierają prawo do wrażliwości i emocji, które przecież nie mają płci. To samotność leży u źródła wielu kryzysów. W tłumie ludzi, wirtualnym i tym rzeczywistym często nie mamy nikogo, kto by nas wysłuchał. Był obok.
Joanna Przetakiewicz-Rooijens