Polacy uważają zmiany klimatyczne za największe wyzwanie współczesnego świata, a od biznesu oczekują większego zaangażowania w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. Zdrowie i jakość życia (Cel 3) to – w opinii Polaków – cel Agendy 2030, na który każdy z nas ma największy wpływ. Takie główne wnioski płyną z badania Research Collective, przeprowadzonego na zlecenie CSR Consulting oraz Banku BNP Paribas w ramach partnerstwa w Kampanii 17 Celów. Wyniki nie są zaskoczeniem, ale dobitnie pokazują, że o sposobach na walkę z najważniejszymi problemami świata trzeba mówić więcej i głośniej. Dlatego Bank BNP Paribas kolejny raz przybliża tematykę Celów Zrównoważonego Rozwoju, podkreślając pozytywny wpływ ich realizacji na przyszłość planety i jej mieszkańców.
Dzień Ziemi przypada raz w roku, a powinien być obchodzony każdego dnia i przejawiać się w dbaniu o świat, w którym żyjemy, czego przejawem jest m.in. zmiana zachowań na proekologiczne. Jeśli dziś nie zatroszczymy się o naszą planetę, przyszłość następnych pokoleń rysuje się w ciemnych barwach. Podobne, złe odczucia w tej kwestii, mają pytani przez nas polscy konsumenci, którzy jednocześnie nie są świadomi tego, co sami mogą zrobić na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju. Choć ich odpowiedzi, świadczące chociażby o braku informacji i ogromnym pesymizmie, są wstrząsające, to warto uświadomić sobie najważniejsze problemy oraz wyzwania i zacząć coś zmieniać. Ważna w promowaniu odpowiedzialnych i zrównoważonych postaw jest i będzie rola biznesu.
Dariusz Maciołek, dyrektor Zarządzający Pionu Marketingu, Komunikacji, Zaangażowania Społecznego w Banku BNP Paribas
To pierwsze takie badanie w Polsce pokazujące wiedzę, postawy i oczekiwania polskich konsumentów w odniesieniu do Agendy 2030. Pokazało kilka ciekawych danych, które bardzo pomogą nam w planowaniu dalszych działań, skierowanych – po raz pierwszy w ramach "Kampanii 17 Celów" – właśnie do konsumentów. Dla mnie szczególnie ciekawy jest aspekt oceny zaangażowania poszczególnych podmiotów w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. Niska ocena dla dwóch segmentów (rząd i biznes) pokrywa się absolutnie z oceną konsumentów na rynkach światowych i widać, że jest ciągle wiele do zrobienia. Tym bardziej cieszę się ogromnie ze współpracy z Bankiem BNP Paribas, który nie tylko został partnerem badania, ale dołącza dziś oficjalnie do grona partnerów "Kampanii 17 Celów", aby w szerokim partnerstwie przyspieszyć szukanie i wdrażanie nowych rozwiązań. Bardzo ich potrzebujemy, bo do końca realizacji Agendy 2030 zostało nam już niecałe dziesięć lat. Tylko dziesięć lat.
Małgorzata Greszta, Partner Zarządzająca CSR Consulting i inicjatorka "Kampanii 17 Celów"
Polacy mało wiedzą o Agendzie 2030
Okazuje się, że ludzie nie wiedzą, co robią pracodawcy. W Banku BNP Paribas nie tylko głośno mówimy o naszym zaangażowaniu i działaniach, ale też angażujemy w nie pracowników. Ważne jest, by firmy mówiły o swoich działaniach, co zaowocuje m.in. większym zaufaniem do nich.
Maria Krawczyńska, dyrektor Biura CSR i Zrównoważonego Rozwoju, Członek Zarządu Fundacji BNP Paribas
Konsumenci nie znają pojęć, ale wiedzą, jak być eko
Część działań na rzecz zrównoważonego rozwoju już na stałe wpisała się w nasze życie i to jest bardzo dobre. Konsumenci są świadomi, że nawet drobne inicjatywy i decyzje mają sens. Jednak musi ich być więcej i powinny przybrać na sile.
Maria Krawczyńska, dyrektor Biura CSR i Zrównoważonego Rozwoju, Członek Zarządu Fundacji BNP Paribas
Badanym często brakowało konkretnej wiedzy, jakie działania mogą podejmować na rzecz Celów. Społeczeństwo oczekuje podpowiedzi, jak mogłoby się zaangażować. W Banku BNP Paribas chcemy edukować, bo takie działania są potrzebne, wskazują bowiem rzeczy ważne i te, na które mamy realny wpływ. Pokazując, że każdy – zarówno firma, jak osoba prywatna – ma możliwości zmieniać świat na lepsze, nawet jeśli tylko w pewnym zakresie.
Magdalena Chojnowska, menedżer ds. Badań Marketingowych w Banku BNP Paribas
Chcemy, żeby biznes robił więcej
Polacy doceniają Unię Europejską, a jednocześnie dają pewnego rodzaju ostrzeżenie rządom i władzom, które niewiele robią, choć mogą. Być może jest to kwestia ograniczonego zaufania do rządów, ale nie tylko do nich. Jak wynika z badania, z działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju nie są kojarzone też firmy, korporacje oraz międzynarodowe instytucje finansowe.
Magdalena Chojnowska, menedżer ds. Badań Marketingowych w Banku BNP Paribas
Świat Cię potrzebuje
Badanie znajomości Agendy 2030 i Celów Zrównoważonego Rozwoju zostało zrealizowane w dniach 6-7.03.2021 roku przez Research Collective na zlecenie CSR Consulting oraz Banku BNP Paribas w ramach partnerstwa w Kampanii 17. Celów. Próba: ogólnopolska, kwotowo-losowa, reprezentatywna dla osób w wieku 15-75, N=1000, CAWI.