NOIZZ wysyła w przestrzeń kosmiczną DNA zagrożonych gatunków zwierząt. 25 października z dachu Centrum Nauki Kopernik, za pomocą specjalnie skonstruowanej w tym celu anteny, w formie sygnału radiowego rozpoczęto nadawanie DNA zwierząt zagrożonych wyginięciem. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem zmian klimatycznych, które mają bezpośredni wpływ na zmniejszającą się liczbę gatunków zwierząt na Ziemi.
To kolejny projekt proekologiczny, który inaugurujemy. Konsekwentnie realizujemy naszą misję, jaką jest poruszanie tematów społecznie ważnych i zachęcanie do sięgania po proekologiczne rozwiązania. Po sukcesach akcji TU PIJESZ BEZ SŁOMKI oraz COŚ DLA PLANETY nie przestajemy działać, aby zachęcić osoby i firmy do większego zaangażowania w ochronę naszego otoczenia.
Filip Połoska, międzynarodowy redaktor naczelny NOIZZ
Sygnał na pewno dotrze na odległość Voyagera 1 - to od Ziemi najdalej umieszczony przez człowieka obiekt, znajdujący się teraz 22 miliardy kilometrów od nas. Do wysłania tego sygnału wybraliśmy pasmo częstotliwości, które pozwala dobrze kontrolować kierunek wysyłania oraz uzyskać dalekie zasięgi emitowanych sygnałów. Pasmo znajduje się relatywnie blisko linii wodoru, czyli pasa, w którym hipotetycznie rozwinięte pozaziemskie cywilizacje mogą nas usłyszeć. Sam instytut SETI poszukując życia w kosmosie bada niebo w okolicy tego pasma.
Michał Zawada, operator satelitarnego segmentu naziemnego Spacecomm
Jakie jest prawdopodobieństwo, że nasz sygnał dotrze do odbiorców i zostanie zdekodowany? Niestety minimalne. Ale podobnie minimalne szanse na przetrwanie mają dziś goryle, tygrysy, nosorożce czy pandy. Ale musimy zacząć żyć świadomie i podejmować działania, które doprowadzą do zmniejszenia emisji CO2.
Filip Połoska, międzynarodowy redaktor naczelny NOIZZ
Jednym z najbardziej obiecujących kierunków jest gwiazda Teegarden. Posiada ona planetę, która na ten moment uznawana jest za najbardziej podobną do Ziemi, masę ma praktycznie taką jak nasza planeta, ma przyjazne temperatury i krąży wokół spokojnej gwiazdy.
dr Kamil Deresz z Planetarium Centrum Nauki Kopernik
Troska o środowisko naturalne to jeden z kluczowych filarów odpowiedzialnego funkcjonowania naszej organizacji. Nie bez przyczyny więc BNP Paribas jest Bankiem Zielonych Zmian i firmą najbardziej odpowiedzialną społecznie w Polsce, o czym świadczy pierwsze miejsce w prestiżowym zestawieniu tegorocznego rankingu odpowiedzialnych firm. W naszych działaniach podejmujemy szereg proekologicznych inicjatyw, związanych m.in. z budowaniem świadomości ekologicznej, z którymi chcemy dotrzeć do tych osób, dla których te kwestie są szczególnie ważne. Dlatego też postanowiliśmy zostać partnerem akcji ARKA 2.0.
Dariusz Maciołek, dyrektor zarządzający Pionu Marketingu, Komunikacji, Zaangażowania Społecznego w Banku BNP Paribas