Draft preview only
- do not share externally.

„Pierwsza pomoc ludzkości” – kurs pierwszej pomocy, który uczy tolerancji

„Pierwsza pomoc ludzkości” – kurs pierwszej pomocy, który uczy tolerancji

Czy w obliczu zagrożenia jesteśmy w stanie przełamać nasze stereotypy, by ratować życie uchodźczyni, bezdomnego czy osoby genderqueer? Czy szkolenie pierwszej pomocy może być jednocześnie lekcją tolerancji? Bank BNP Paribas we współpracy z najstarszą polską organizacją humanitarną – Polskim Czerwonym Krzyżem, stawiają nam wszystkim pytanie, czy udzielilibyśmy pierwszej pomocy nieznajomemu? Tym samym obie instytucje, wraz z agencją VMLY&R, startują z projektem „Pierwsza pomoc ludzkości”.  

Według badań CBOS[1], 67 proc. Polek i Polaków deklaruje, że umiałoby w razie wypadku udzielić pierwszej pomocy, ale tylko 19 proc. jest całkowicie pewnych swoich umiejętności w tym zakresie.

Na powodzenie akcji resuscytacyjnej ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim szybkie rozpoznanie i powiadomienie pogotowia ratunkowego. Po drugie, znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy. A większość z nas ostatni kontakt z wiedzą ratowniczą miało podczas kursu na prawo jazdy. Najważniejsza jest jednak gotowość do podjęcia działania, a niestety wciąż często pozostajemy biernymi świadkami wypadków. Kampanią „Pierwsza pomoc ludzkości” pragniemy przede wszystkim uwrażliwić na potrzebę niesienia pomocy każdej osobie tego potrzebującej, wykształcić w społeczeństwie właściwe postawy, ale i przypomnieć zasady postępowania w razie wypadków.

Michał Mikołajczyk, Prezes Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża

Czy w przypadku zagrożenia nieślibyśmy pierwszą pomoc i czy udzielilibyśmy jej każdej osobie, bez względu na jej wygląd? Jak wynika z raportu Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego[2], polskie społeczeństwo jest pod tym kątem mocno spolaryzowane.
Właśnie dlatego Bank BNP Paribas i warszawski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizowali eksperyment społeczny, w ramach którego odbyło się szkolenie pierwszej pomocy dla grupy 24 przypadkowych osób. Po części teoretycznej prowadzonej przez instruktorów PCK, uczestniczki i uczestnicy zostali zaproszeni do sali, w której czekały na nich zajęcia praktyczne na fantomach. Te z kolei odzwierciedlały wygląd trzech prawdziwych postaci: Grzegorza Sękowskiego, osoby w kryzysie bezdomności; Khedi Alievy, uchodźczyni z Czeczenii oraz Krzysztofa „Leona” Dziemaszkiewicza, genderqueer.
Zobacz wideo:
Nietypowy wygląd fantomów u jednych wywołał konsternację, u części strach, a u innych ciekawość. Ten dysonans poznawczy pozwolił każdemu zmierzyć się z własnymi przekonaniami, barierami czy stereotypami.
Po wykonaniu serii ćwiczeń na manekinach symulujących osoby nieprzytomne, uczestniczki i uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej o pierwowzorach fantomów, na których wykonywali resuscytację i poznać ich przejmujące historie.

Naszym eksperymentem społecznym chcieliśmy sprawdzić, czy jesteśmy w stanie nieść pomoc każdej osobie, niezależnie od jej pochodzenia, wyznania, koloru skóry, orientacji seksualnej i tożsamości płciowej czy niepełnosprawności. Uczestniczki i uczestnicy tego doświadczenia zderzyli się nie tylko z przejmującymi historiami naszych bohaterów, ale i własnymi, głęboko skrywanymi przekonaniami. Motywacja do niesienia pomocy jest obarczona emocjami. Warto jednak pamiętać, że pierwsza pomoc jest niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny czy katastrofy naturalne, ale również w codziennym życiu, a potrzeba jej udzielenia może pojawić się nagle i dotyczyć nas wszystkich. Nasza organizacja od 2017 roku wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju, a wśród nich Cel 3. Dobre zdrowie i jakość życia. Chcąc zapewnić jego realizację, wspieramy naukę udzielania pierwszej pomocy.

Dariusz Maciołek, Dyrektor Departamentu Marketingu, Komunikacji i Zaangażowania Społecznego w Banku BNP Paribas

Nagranie z tego eksperymentu stanie się materiałem pomocniczym Polskiego Czerwonego Krzyża, pokazywanym podczas szkoleń z pierwszej pomocy. W kolejnym etapie trafi również do szkół, z którymi współpracuje organizacja oraz może zostać wykorzystywane m.in. podczas eventów związanych z pierwszą pomocą czy letnich akcji organizowanych przez PCK.
Odwiedź stronę PierwszaPomocLudzkosci.pl >>
Ideę komunikacyjną oraz działania digital przygotowała agencja VMLY&R. Za produkcję odpowiada agencja Warsaw Witches.
Działania komunikacyjne wspierają również Maciej Stuhr, Ane Piżl (ane_ratownica), Janek Świtała (yanek43), Janina Bąk (Janina Daily), Kacper Potępski, Kamil Pawelski (Ekskluzywny Menel), Sylwia Chutnik.

[1] Źródło: https://www.cbos.pl/PL/publikacje/raporty/open_file.php?url=2017/K_096_17.PDF&tytul=Polacy+wobec+wypadk;243;w+drogowych  
[2] Źródło: http://cbu.psychologia.pl/raporty/tematycznie/

Załączniki

Pobierz wszystkie

Sylwetki bohaterów.pdf

pdf |20,7 KB

Pobierz
Pierwsza_Pomoc_Ludzkości_BNP_Paribas_PCK_VMLY&R_7.jpg

grafika | 361 KB

Pobierz
Pierwsza_Pomoc_Ludzkości_BNP_Paribas_PCK_VMLY&R_4.jpg

grafika | 338 KB

Pobierz
Pierwsza_Pomoc_Ludzkości_BNP_Paribas_PCK_VMLY&R_5.jpg

grafika | 652 KB

Pobierz
Pierwsza_Pomoc_Ludzkości_BNP_Paribas_PCK_VMLY&R_3.jpg

grafika | 614 KB

Pobierz
Pierwsza_Pomoc_Ludzkości_BNP_Paribas_PCK_VMLY&R_6.jpg

grafika | 702 KB

Pobierz
Pierwsza_Pomoc_Ludzkości_BNP_Paribas_PCK_VMLY&R_1.jpg

grafika | 911 KB

Pobierz
Pierwsza_Pomoc_Ludzkości_BNP_Paribas_PCK_VMLY&R_2.jpg

grafika | 1,56 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Ostatni „Twój Weekend” – Gazeta.pl kupuje i… zamyka kontrowersyjny magazyn erotyczny

Od piątku 8 marca w kioskach oraz na stronie internetowej Twojweekend.pl dostępny będzie ostatni w historii numer najbardziej znanego polskiego pisma erotycznego „Twój Weekend” – tym razem jako zupełne przeciwieństwo tego, czym magazyn był przez ostatnie 27 lat.
Ruszyła ARKA 2.0 - najnowszy projekt dla NOIZZ.pl i BNP Paribas Bank Polska

NOIZZ wysyła w przestrzeń kosmiczną DNA zagrożonych gatunków zwierząt. 25 października z dachu Centrum Nauki Kopernik, za pomocą specjalnie skonstruowanej w tym celu anteny, w formie sygnału radiowego rozpoczęto nadawanie DNA zwierząt zagrożonych wyginięciem. Celem akcji...
VMLY&R i BNP Paribas Bank Polska gotowi „Na każdy scenariusz”

Bank BNP Paribas we współpracy z agencją VMLY&R w kolejnej odsłonie platformy "Na każdy scenariusz" zachęca mikroprzedsiębiorców do kredytu z gwarancją de minimis BGK.
"Bank zielonych zmian" ze srebrną statuetką MIXX Awards 2020

"Bank zielonych zmian" - projekt zrealizowany dla BNP Paribas Bank przez Publicis, Havas Media (Havas Media Group), Sales&More, Point of View, VMLY&R Poland i Feeders Agency otrzymał srebrną statuetkę konkursu MIXX Awards w kategorii "Cross Media Integration".